Ehe Itaalia Segafredo espresso

Meira Oy kuulub rahvusvahelisse Massimo Zanetti Beverage Groupi, mis on suuruselt viies kohviettevõte maailmas. Kontserni kuuluv Segafredo Zanetti on juhtiv espresso valmistaja Itaalias ja ka üle maailma. Segafredo espressod on ehedad Itaalia espressod. Soome jaekaubanduse tootevalikusse kuulub neli erinevat Segafredo espressosegu. Espresso kohvi võib valmistada espressomasina, kapselmasina või mokakannuga.

Espresso ja sellel põhinevad erikohvijoogid nagu cappuccino ja late on kinnistanud oma positsiooni Soome kohvikultuuri osana. Neid jooke juuakse tänapäeval peale kohvikute ka juba kodus valmistatuna.

Espresso ajalugu

Espresso ajalugu on suuresti seadmete ajalugu. Erinevaid kangeid kohvisid on valmistatud kogu kohvi ajaloo vältel, kuid espressomasina leiutamine muutis valmistamise tehnoloogiat märkimisväärselt ning parandas ka selle joogi olemust ja maitset nii, et uue tehnoloogiaga valmistatud kohv sai täiesti uue nime – espresso.

Esimese kaudselt espressomasinat meenutava seadme valmistas prantslane Edward Loysel de Santais aastal 1843. Seade tekitas aurujõu toimel espresso valmistamiseks vajaliku kõrgsurve, kuigi tänapäevase standardi ehk 9 baarini veel ei jõutud. Seade hullutas publikut 1855. aastal Pariisi maailmanäitusel, kus seda reklaamiti masinana, mis valmistab kaks tuhat tassi kohvi tunnis.

Crema näitab kvaliteeti

Valmis kohviportsjoni kvaliteeti saab hinnata juba enne maitsmist. Espresso peal olev pruun vaht ehk crema on esimene asi, mida joogi nautija märkab.

Kui seda vahtu ei ole või see on nii õhuke, et paistab läbi, pole kohv joogikõlblik. Surve abil espressot valmistades moodustavad kohvis sisalduvad õlid ja rasv koos veega crema.

Kui kohv on kaua seisnud või mõnda aega tagasi jahvatatud, on ta juba kaotanud osa aroome. Aroome sisaldavad õlid lenduvad. Kui espresso tegemiseks kasutatakse seisnud kohvi, ei ole selles enam korraliku crema tekkimiseks vajalikke õlisid.

Kui kohv on jahvatatud liiga jämedalt, liigub vesi sellest väga kiiresti läbi ja ei teki piisavat rõhku aroomide väljaekstraheerimiseks ning crema’t tekib vähe.