Kohvi lühiajalugu

Kohvi avastamise täpset aega ei ole teada. Ka kohta võib vaid oletada. Legendi järgi märkas üks abessiini lambakarjus nimega Kaldi, et lambad närisid läikivate lehtedega puu marju ja muutusid pärast seda rahutuks. Karjus maitses ka ise marju ning muutus peatselt väga erksaks ja kogu väsimus kadus. Ta pidas saadud kogemust sedavõrd tähelepanuväärseks, et viis marju lähedal asuvasse kloostrisse. Kohalik imaam pidas juhtunut saatana tembuks ja viskas marjad lõkkesse. Tuhast tõusis peatselt joovastavat lõhna. Mungad kogusid marjad kokku ja viskasid kuuma vee sisse. Kloostrirahvas jõi sellisel moel saadud jooki ja vaimustus sellest. Kohv oligi leiutatud.

Kohv vallutab maailma

Kohvi teekond kulges koos karavanidega Araabiasse ja Türki ning sealt edasi Pärsiasse. Kaubanduslikult hakati kohvi kasvatama 15. sajandil Araabia poolsaarel. Euroopasse levis kohv Itaalia kaudu 17. sajandil. Põhjamaad vallutas kohv 200–300 aastat tagasi. 19. sajandiks oli kohv jõudnud Soome härrasrahva peredesse ja kohvielu õitses ka Helsingis.

20. sajandi alguseks joodi kohvi olenevalt jõukusest juba peaaegu igas majas. Kohv oli tol ajal kallis – see maksis hea töömehe päevapalga. Rahva seas peeti kohvi kulukaks joogiks.